64. Trening głosu - Beata Ciecierska-Zajdel

Tytuł: Trening głosu. Praktyczny kurs dobrego mówienia
Autorka: Beata Ciecierska-Zajdel
Ilość stron: 206 + CD
Wydawnictwo: Samo Sedno
Kategoria: poradnik
Wydanie: 2012
Cena z okładki: 29,90 zł
Dostępna również: Księgarnia Gandalf
Ocena: 7/10Jeśli chcesz mówić mocnym, pięknie brzmiącym głosem i nie obciążać przy tym swoich strun głosowych to ta książka skierowana jest właśnie do ciebie. Poradnik adresowany jest zarówno do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze świadomą pracą nad głosem, jak i do bardziej doświadczonych czytelników, którzy chcą udoskonalić podstawy dobrego mówienia. 

Każdy z nas chciałby mieć mocny i piękny głos. Taki, że gdy ktoś go usłyszy to od razu obraca głowę w naszą stronę i zaczyna nas słuchać. Żeby dobrze publicznie przemawiać nie wystarczy mieć tylko odpowiednią charyzmę, by poruszyć tłum, ale także ważny jest ton naszego głosu i zabarwienie. Inaczej będziemy traktować osobę, która mówi cichutko i niewyraźnie, a inaczej kogoś, kto ma donośny i pewny siebie głos. Osób o mocnym głosie znacznie lepiej się słucha. 

Niestety mam taką tendencję, że mówię wszystko zbyt szybko. Czasami zbyt głośno albo też zbyt cicho, zależy od sytuacji. Często zdarza mi się również, że się zacinam i zapominam jakiś słów, przez co tracę swoją wiarygodność, jakbym kłamała. Gdy tylko zobaczyłam ten poradnik w ofercie wydawnictwa od razu wiedziałam, że ta pozycja jest przeznaczona dla mnie. 


Książka podzielona jest na 6 części. Na początku dowiemy się czym tak właściwie jest głos i do czego możemy go użyć, a następnie poznamy proces jego powstawania. W trzeciej części wysłuchamy tego, jak przygotowywać się do pracy nad głosem, a potem spróbujemy z nim popracować. Następnie dowiemy się jakie są optymalne warunki do pracy nad głosem i na koniec nauczymy się zmian w głosie, które powinny nas zaniepokoić. Jak dla mnie na początku jest za dużo teoretyki. Oczywiście nie twierdzę, że nie jest potrzebna wiedza o własnym głosie, ale sam temat pracy nad głosem jest według mnie potraktowany trochę ogólnikowo. Jednak nie są tu zawarte typowo teoretyczne rozważania, ale praktyczne porady na temat lepszego mówienia.

Język poradnika jest prosty i łatwo można zrozumieć tekst, który mamy przed oczami, jednak niektóre ćwiczenia są zbyt trudno wyjaśnione. Czasami miałam problem ze zrozumieniem tego, co właśnie przeczytałam, ale w tym momencie sięgałam po CD i od razu wiedziałam co powinnam zrobić. Nie jest łatwo pracować nad głosem z książki, gdy nie słyszy się tego, jak powinno się ćwiczyć, więc płyta jest tutaj świetnym rozwiązaniem. Gdyby nie ona byłoby ciężej przebrnąć przez ten poradnik. 

Ja muszę przyznać, że dużo się z tego nauczyłam. Może nie jest to jeszcze świetny poziom, ale widzę u siebie postępy. Każdy rozdział jest tutaj pomocny, jednak najlepszy z tego wszystkiego jest ten, w którym bezpośrednio mamy pokazane w jaki sposób ćwiczyć. Przyznam szczerze, że to była niezła zabawa, gdy próbowałam tych ćwiczeń razem z przyjaciółką. 

Wielkim plusem na korzyść książki jest fakt, że takich publikacji jest niewiele. Może tych, które mają pomóc w wyraźnym mówieniu jest więcej, ale z pewnością rzadko można spotkać książki, które przygotowują również ciało do pracy nad głosem. Zdecydowanie jest to poradnik dla wszystkich - nie tylko tych, którzy mówią za cicho, bądź za głośno, czy też niewyraźnie. Jednak według mnie najważniejszą grupą osób, która po prostu musi mieć tę książkę w swojej biblioteczce, jest ta do której należą osoby, których praca skupia się na całodziennym mówieniu - mam tu na myśli nauczycieli lub lektorów w szkołach językowych. Jednak, tak jak wcześniej wspomniałam, wydaje mi się, że każdy z nas powinien posiadać tę książkę, żeby lepiej się czuć z własnym głosem. Ja jestem bardzo zadowolona z tego poradnika i polecam go każdemu.Za możliwość pracy z własnym głosem serdecznie dziękuję wydawnictwu Samo Sedno!

14 komentarze:

 1. Właśnie niedługo rozpocznę lekturę tego poradnika. Mam nadzieję, że nauczy mnie on wielu nowych rzeczy i dzięki temu lepiej wypadnę na maturze ustnej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znoszę poradników, nie potrafię ich przetrawić i uważam je za stratę czasu. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie coś dla mnie. Również czasami mówię za głośno ( szczególnie kiedy coś opowiadam w komunikacji miejskiej :P ), a czasami zbyt cicho. Marzy mi się mocny, piękny głos. Fajnie, że do książki dołączona jest płyta, to z pewnością ułatwia ćwiczenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odkąd pamiętam mówię bardzobardzoaletonaprawdę bardzo dużo, i szybko, strasznie szybko.
  To moja cecha rozpoznawalna, o ilości i tempie mojego mówienia powstały już klasowe legendy, i za nic nie dam się z tego "wyleczyć"!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również czasami mam problem ze zbyt szybkim mówieniem. No i zbyt cichym też :) Poradnik bardzo by mi się przydał, zwłaszcza kiedy miałabym wygłosić coś przed większą grupą ludzi. Myślę, że tego szukałam :) Rozejrzę się za tą książką
  Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za poradnikami, aczkolwiek powyższa publikacja zaciekawiła mnie swoją tematyką. Z tonacją swojego głosu nie mam wprawdzie problemów, ale w mojej rodzinie są osoby, które mówią za głośno, więc może dowiem się na ten temat paru istotnych rzeczy z tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się spodobał ten poradnik. Tak jak wszystkie od Samo Sedno dobrze się czyta, wiele się nauczyłam, ale jeszcze więcej dopiero przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż, książka przede wszystkim dla tych, którym faktycznie może się to przydać. Ale pewnie i każda inna osoba wyniosłaby z niego coś ciekawego!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mi taki poradnik nie jest potrzebny, więc raczej zainteresowana nie jestem, ale na pewno wielu osobom może się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety zupełnie nie moja tematyka i akurat tego typu wiedza jest mi absolutnie niepotrzebna ;]

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajny poradnik. ;3 Chętnie bym się przyjrzała. :3

  OdpowiedzUsuń
 12. Beata, Dziękuje Ci. Jestem wdzięczny, że napisałaś dla mnie tą książkę. Aloha :)

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive