281. Ptak - Oh Jeonghui

Polski tytuł: Ptak
Oryginalny tytuł: -
Autorka: Oh Jeonghui
Ilość stron: 136
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Kategoria: literatura współczesna
Wydanie polskie: 2010
Wydanie oryginalne: 2005
Cena z okładki: 26 zł
Ocena: 7/10


U-mi i U-il są rodzeństwem. Ona ma 12 lat, a on 10. Mimo młodego wieku zdążyli już zaznać wielu nieprzyjemności w swoim życiu. Świat widziany oczami dziecka powinien być ciepły, kolorowy i pełen niesamowitych obrazów. Jednak U-mi i U-il nie mieli okazji, żeby poznać jak piękne może być życie. Od najmłodszych lat wychowywali się w rodzinie, która właściwie się nimi nie interesowała, a im stawali się starsi, tym szybciej musieli dorastać do poradzenia sobie w tym świecie. Oto książka, która pokazuje dynamicznie rozwijającą się Koreę Południową widzianą oczami dwójki wrażliwych dzieci.

Literatura koreańska nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. Im więcej książek czytam, tym bardziej przekonuję się, że Koreańczycy piszą naprawdę wyjątkowe i niesamowite książki. Chyba nikt nie pisze w tak interesujący, a jednocześnie niepokojący sposób jak oni. Wydaje mi się, że koreańskich autorów nie interesują tematy "tabu". Dla nich nic nie jest tematem, którego nie poruszyliby w swojej książce. Piszą o rzeczach prawdziwych, które dotykają każdego człowieka i właśnie dlatego ich powieści są tak bliskie czytelnikowi. Naprawdę bardzo się cieszę z tego, że mam okazję sięgnąć po książki koreańskich autorów, gdyż wiem, że nauczą mnie czegoś nowego i otworzą oczy na wiele spraw w życiu.

Ptak zasługuje na uwagę głównie ze względu na styl pisania Oh Jeonghui. Autorka pisze w bardzo plastyczny i dobry sposób, a jednocześnie potrafi przerazić czytelnika. Kreuje świat zniekształcony przez obraz widziany oczami dziecka, które musiało wiele wycierpieć w życiu. Snuje przed czytelnikiem piękną, ale jednocześnie niesamowicie niesprawiedliwą, smutną i przerażającą historię. Mimo tego, że książka jest niewielkiej objętości to jednak rozmiar emocji i prawd życiowych, jakie są tutaj nagromadzone jest wręcz przytłaczający. Autorka nie potrzebowała napisać długiej i rozwlekłej książki, ale skondensowała wszystkie najważniejsze informacje w naprawdę dobrej historii.

Często mam wrażenie, że książki pisane przez koreańskich autorów są wręcz niesprawiedliwe. W większości powieści jakie przeczytałam widziałam rzeczy, które niesamowicie wpływają na głównych bohaterów, np. alkoholizm czy przemoc w rodzinie, i za każdym razem było mi ich niesamowicie szkoda. Tu również chciałam jak najszybciej interweniować w życie U-mi i U-ila, żeby móc pomóc im w dalszym pozostaniu dziećmi. To przerażające, że nasi bohaterowie mimo niesamowicie młodego wieku muszą poradzić sobie z ciężkim życiem. Zostają opuszczeni przez swojego tatę, a jednak dalej wierzą, że wróci do nich i wszystko będzie w porządku. Wyraźnie widzimy również tutaj to, jak bardzo można skrzywdzić dziecko, gdy musi ono poradzić sobie w młodym wieku z utrzymaniem siebie. Nasi główni bohaterowie zmieniają się i to wcale nie na lepsze, a można to potraktować jako metaforę naszego społeczeństwa. Ciągle się zmieniamy i często nie wychodzi nam to na dobre. Może przez takie podążanie za trendami czy nieczułość na emocje innych zmienimy się aż tak, że nie będziemy potrafili siebie poznać, tak jak główni bohaterowie.

Ptak to naprawdę niesamowicie mądra książka, która mimo swojej niewielkiej objętości potrafi przekazać ogrom spraw ważnych w życiu człowieka. Ta pozycja jest jednocześnie piękna, ale i przerażająca. Autorka pisze w naprawdę dobry sposób, a jednak świat, który przedstawia jest tak niepokojący i smutny, że książka na bardzo długo zapisuje się w pamięci czytelnika. Jeśli szukacie mądrej książki, która otworzy Wam oczy na to, co ważne w życiu to gorąco zachęcam do przeczytania Ptaka.

10 komentarze:

 1. Poszukam jej w bibliotece, może znajdę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To pierwsza koreańska książka, którą przeczytam. Tak, jestem pewna, że ją przeczytam, bo po twojej recenzji się do niej przekonałam :)
  Pozdrawiam!
  Fanny http://buszujacawsrodksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nigdy nie sięgnęłam jeszcze po lit. koreańską. I w ogóle dalekowschodnią. Fabuła wydaje się ciekawa, wyczuwam głębokie emocje. Ale nie sądzę, bym sięgnęła :) wolę postawić na polskich twórców

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowałaś mnie tą książką, może to będzie pierwsza koreańska powieść przeczytana przeze mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki dalekiego wschodu, chociaż przyznaję, że o "ptakiu" jeszcze nie słyszałem. Muszę jednak to nadrobić :-) Świetna recenzja! Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już jakiś czas temu zainteresowałam się literaturą koreańską, więc na pewno rozejrzę się też za "Ptakiem".

  OdpowiedzUsuń
 7. A co mi tam, spróbuję! ;)

  coffeethebook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam do czynienia z literaturą koreańską, czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę po nią sięgnąć ;)
  http://czytaniemoimhobby.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno po nią sięgnę, ale to dopiero za jakiś czas ;)

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive