297. Cuda i Dziwy Mistrza Haxerlina - Jacek Wróbel


Tytuł: Cuda i Dziwy Mistrza Haxerlina
Autor: Jacek Wróbel
Wydawnictwo: Genius Creations
Ilość stron: 367
Kategoria: fantastyka
Data wydania: 2015
Cena z okładki: 39,99 zł
Ocena: 7/10Wóz Mistrza Haxerlina ma do zaoferowania rzeczy, z których potrzeby posiadania nawet nie zdawaliście sobie sprawy. Znajdziecie tutaj każdą możliwą rzecz, która Wam się przyda bądź nie. Jednak sprzedawanie artefaktów, tajemniczych eliksirów i innych niesamowicie ważnych i oczywiście w stu procentach autentycznych rzeczy wiąże się z wielkim ryzykiem: demonami, bandytami, cieniami przeszłości i reklamacjami. Czego nauczy się Mistrz Haxerlin, podróżując między kolejnymi miastami?

Już dawno nie czytałam żadnej polskiej fantastyki, a tym bardziej zbioru opowiadań i podchodziłam do tego nieco sceptycznie, jednak chciałam dać szansę polskiemu autorowi. Okazało się, że naprawdę dobrze postąpiłam, gdyż Jacek Wróbel niesamowicie mnie zaskoczył. Przyznam szczerze, że już dawno nie czytałam tak dobrej polskiej fantastyki, która wciągałaby do swojego świata od samego początku i na każdej stronie zapewniała ogromną ilość rozrywki. To naprawdę dobry debiut, a ja liczę na to, że autor jeszcze nie raz nas jeszcze zaskoczy i z przyjemnością powitam każdą jego kolejną książkę!

Na samym początku moją uwagę zwrócił naprawdę dobry warsztat pisarski autora. W jego powieść można było wciągnąć się od pierwszej strony, a ja sama zakochałam się w postaci Mistrza Haxerlina i wprost nie mogłam się pogodzić z tym, że będę musiała skończyć czytać tę powieść, chociaż bardzo pocieszył mnie fakt, że to nie będzie moje jedyne spotkanie z Haxerlinem, gdyż autor planuje kolejne części jego losów. Najlepsze w tej postaci jest to, że jest człowiekiem takim, jak my wszyscy. Popełnia błędy, nie jest wyidealizowany, nadwyręża zaufanie ludzi i stara się po prostu jakoś przeżyć. Uwielbiam, gdy bohaterowie są realistyczni, bo przez to szybciej można się z nimi utożsamić, a Haxerlin właśnie taki jest. To nie jest jedna z tych książek, w których zobaczycie przedstawienie niesamowicie ważnych i wzniosłych wartości oraz epickie bitwy, ale razem z Haxerlinem będziecie musieli być cwani, sprytni i próbować jak najlepiej wywinąć się z sytuacji, w którą przez przypadek wdepnęliście. To świetny sposób na pokazanie tego, że ludzie podejmują złe decyzje, a bohaterowie książkowi wcale nie muszą się tak bardzo od nich różnić.

Zazwyczaj odczuwałam pewną niechęć do zbiorów opowiadań, gdyż miałam wrażenie, że każde kolejne opowiadanie będzie czymś kompletnie innym od poprzedniego, przez co mi się nie spodoba. Tutaj opowiadania mają charakter opowieści o losach naszego bohatera i niemal wszystkie są ze sobą w jakiś sposób połączone. Ja jestem naprawdę zauroczona tą mieszanką różnorodnych rzeczy, które możemy tu znaleźć: wampiry, demony i dosłownie wszystkie stworzenia, o których moglibyśmy pomyśleć. Zostałam niesamowicie wciągnięta do tego świata i przyznam, że naprawdę trudno było mi się z nim pożegnać, jednak nie mogę się doczekać kolejnego tomu i dalszych losów Mistrza Haxerlina!

Cuda i Dziwy... to świetny debiut ukazujący wielowymiarowego bohatera, który na przestrzeni kolejnych opowiadań ewoluuje i uczy się nowych wartości. Nigdy nie myślałam, że polski autor może stworzyć coś tak dobrego, a jednak okazało się, że Jacek Wróbel naprawdę niesamowicie mile mnie zaskoczył, sprawiając, że chcę poznawać dalsze przygody Mistrza Haxerlina. Jeśli lubicie książki, w których dostaniecie sporą dawkę fantastyki połączonej z rzeczywistym bohaterem, który potrafi popełniać błędy i się do nich przyznawać to ta książka na pewno się Wam spodoba. Gorąco Wam polecam!

Za możliwość przeczytania książki Cuda i Dziwy Mistrza Haxerlina dziękuję autorowi - Jackowi Wróblowi.

6 komentarze:

 1. Mam za sobą lekturę tej książki. Podobała mi się, lubię taką lekką fantastykę. Dobra, żeby się po prostu miło oderwać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie się bawiłam podczas lektury książki :) Teraz mój chłopak czyta i też jest zadowolony :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że mamy o tej książce niemal identyczne opinie :)

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem nieco uprzedzona do polskich autorów, jednak tutaj nie mam się czego bać. Po Twojej opinii biere w ciemno. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym przeczytała książkę, ale najpierw muszę uporać się z aktualnymi ;)
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę starała się ją zdobyć, bo po Twojej recenzji koniecznie muszę się dowiedzieć więcej o tej książce.

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive