18. Marilyn. Zyc i umrzec z milosci - Alfonso Signorini

Polski tytuł: Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości
Oryginalny tytuł: Marilyn. Vivere e morire d'amore
Autor: Alfonso Singnorini
Ilość stron: 221
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: biografia
Wydanie polskie: 2012
Rok wydania oryginału: 2010
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 34,90 zł
Ocena: 8/10

"Wiedziałam, że należę do publiczności, do świata. Nie dlatego, że byłam szczególnie utalentowana czy piękna, ale dlatego, że nigdy nie należałam do nikogo innego."

Alfonso Signorini to włoski dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy, dyrektor artystyczny tygodnika "Chi" oraz programu telewizyjnego TV Sorrisi e Canzoni. Zawodowo zajmuje się komentowaniem życia ludzi show-biznesu. W ostatnich latach zainteresował się wielkimi kobietami XX wieku, czego owocem są jego biografie m.in. Marii Callas (Zbyt dumna, zbyt krucha) oraz najnowsza, Marilyn Monroe (Żyć i umrzeć z miłości).

Norma Jeane, znana jako Marilyn Monroe dostała wiele od losu - cudowną urodę, talent, sławę, kochających mężczyzn i uwielbienie tłumu. Wydawać by się mogło, że ta ikona kobiecego piękna powinna czuć się niesamowicie szczęśliwa. Jednak wcale tak nie było. Od poczęcia była niekochana przez samotną, niezrównoważoną matkę, która za 8 dolarów tygodniowo odstawiała trzyletnią Normę Jeane do sąsiadów, tylko po to, by w weekendy znęcać się nad nią fizycznie. Chora psychicznie babcia dusiła ją poduszką, była umieszczona w sierocińcu oraz molestowana przez konkubenta swojej opiekunki - wszystkie te koszmary dręczyły ją w snach i na jawie. Jednak Norma obiecała sobie, że jeszcze kiedyś zostanie kimś sławnym, a swoje nadzieje od dawna pokładała w aktorstwie.

Ukojenia szukała w ramionach kolejnych mężczyzn, mężów i kochanków, ale do żadnego nie potrafiła przywiązać się na dłużej. Jednak kiedy wreszcie trafiła na tego wymarzonego okazało się, że jest to miłość zakazana, a ten mężczyzna nigdy nie będzie jej. Dla rozchwianej emocjonalnie kobiety, karmiącej się garściami leków, zerwanie stanowiło decydujący cios. Już nigdy się po tym nie pozbierała. Mimo upływu 50 lat od śmierci Marilyn, jej historia wciąż pozostaje żywa.

"Tak, kochałam naprawdę, ale to nigdy mi nie wystarczało. Albo może ja innym nie wystarczałam, sama już nie wiem. Wszystko wymknęło mi się z rąk, nim jeszcze zdążyłam się zorientować. Nie wiem już, po co żyć."

Marilyn Monroe nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy znają ją jako kontrowersyjną diwę, która odrzucała każdego mężczyznę. Jednak kiedy wreszcie pojawił się Kennedy jej miłość została stłamszona przez jego żonę. "Żyć i umrzeć z miłości" nie opiera się tylko na wielu burzliwych związkach Marilyn. Cofamy się do dzieciństwa, do początków jej kariery. Autor opowiada o prześlicznej dziewczynce, która nie miała siły przebicia przez jej niezrównoważoną i despotyczną matkę. Pragnęła miłości od dnia swoich narodzin, jednak nigdy nie została nią obdarzona, a mimo tego rozkwita pod wpływem własnej miłości do siebie i aktorstwa. Śledzimy jej losy od pierwszej sesji zdjęciowej, przez wszystkie filmy, skandale i nieczęste upokorzenia. Widzimy ją w ramionach wielu mężczyzn, a gdy wreszcie, za pośrednictwem Franka Sinatry, poznaje przyszłego Prezydenta wydaje się, iż wszystko pięknie się ułoży. Nic bardziej mylnego, od tego czasu Marilyn kieruje się tylko do nieuchronnego końca.

Biografia pana Signorini naprawdę bardzo wciąga, nie tylko przez urzekającą i chwytającą za serce historię ikony piękna, ale również ze względu na przystępny język utworu, który sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Autor przede wszystkim skupia się na emocjach bohaterki, zgrabnie przeplatając je z faktami z jej życia. Historia niesamowicie porusza i czyta się ją jednym tchem.

Co, po przeczytaniu książki, myślę na temat Marilyn? Za fasadą silnej i pięknej kobiety przez całe życie skrywała się mała i niekochana dziewczynka, której jedyną miłością stała się scena. Jako że bohaterka nie posiadała dzieci (warto wspomnieć, że starała się o nie, ale poroniła aż trzynaście razy) nie miała powodów do tego, żeby nie wciągnąć się w wir pracy, która dawała jej chociaż chwilowe ukojenie.

Z początku podchodziłam do tej postaci bardzo sceptycznie myśląc, że grała na siłę niedostępną, by łamać serca wszystkim mężczyznom na świecie. Dopiero po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie, że szukała pocieszenia u tylu mężczyzn, ze względu na to, iż w dzieciństwie sama nie była kochana, a osoba, która nie nauczyła się kochać w wieku dziecięcym, nie będzie potrafiła obdarzyć miłością drugiej osoby. Zawsze myślałam, że od dnia narodzin miała w życiu idealnie, a ona na swoją karierę naprawdę musiała zapracować własnym talentem, a nie świetną pozycją społeczną. Po tej biografii naprawdę zmieniłam do niej swoje nastawienie i zawsze będę pamiętać o tym, co przeszła. Jeśli i Wy podzielacie moje odczucia, przed przeczytaniem książki, to najlepiej będzie jeśli zapoznacie się z właśnie tą biografią, która otworzy Wam oczy na niektóre sprawy.

Książka jest bardzo poruszająca i interesująca, przez co przeczytałam ją w ciągu dwóch dni i w ogóle nie mogłam się od niej oderwać. Z czystym sumieniem stwierdzam, że jest ona rewelacyjną pozycją i polecam z całego serca!

"Nagle przypomniała sobie jeden z ciepłych wieczorów, które spędzała z Millerem w jego bibliotece, czytając powieści. Gdy skończyła przepiękną historię Abelarda i Heloizy, spytała go ze łzami w oczach:
- Arthurze, jak to możliwe, by dawać z siebie tak wiele miłości?
- Ależ to proste: wystarczy tyle samo jej otrzymać - odpowiedział.
Być może dlatego nigdy nie miała pokochać kogoś raz na zawsze. Nigdy przecież nie doznała miłości, nawet wtedy, gdy była jeszcze dzieckiem. Taki zapadł na nią wyrok: urodziła się, by kochać, a nigdy się tego nie nauczyła."


Za możliwość poznania historii Marilyn Monroe serdecznie dziękuję księgarni Merlin!

17 komentarze:

 1. Postać Marilyn nigdy nie pociągała mnie aż tak bardzo, żeby zagłębiać się w historię jej życia, ale ta książka zapowiada się wyjątkowo ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Marilyn Monroe i z ogromną chęcią sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie lubiłam Marilyn i w życiu nie pomyślałabym, że będę miała ochotę przeczytać książkę o niej, a tu taka niespodzianka. Totalnie mnie zainteresowałaś:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam ją, więc bardzo bym się ucieszyła, gdyby ta książka wpadła właśnie w moje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie bardzo przepadam za Marilyn więc podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytałabym historię życia Marilyn. Jest w niej bowiem tyle niedomówień, że z przyjemnością poznam chociaż część prawdy na temat tej kobiety. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. zdecydowanie nie dla mnie
  niespecjalnie interesuje mnie życie Marilyn..
  pozdrawiam ;]

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham ją tak więc jest to mój must have!

  OdpowiedzUsuń
 9. Marilyn stała się ikoną i znakiem rozpoznawczym swoich czasów. Chciałabym poznać blizej jej postać, więc ta książka na pewno będzie odpowiednia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Do Marylin odnoszę się sceptycznie, wolę dużo bardziej Audrey Hepburn i po prostu zawsze byłam zła na to, że takie wielkie halo było i jest wokół Monroe. Uważałam, że to pusta laleczka, która w dodatku była bardzo seksowna i to sprawiło, że taka wielka z niej gwiazdka. Z tym, że nie znałam jej historii i od niedawna patrząc na jej wszystkie zdjęcia i książki to tu to tam, myślę sobie, że w środku babka może była inna i że ja powinnam poznać ją z tej strony. Myślę, że dam jej tą szansę, z tym że nadal będę ostrożna, nie zmienię zdania o niej ot tak;) Więc z chęcią Pprzeczytałabym tą książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie spodziewałam się, że miała aż takie ciężkie życie. Muszę ją przeczytać. Jednak zdecydowanie bardziej cenię sobie Audrey Hepburn.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie słyszałam o tej książce, a wydaje się interesująca. Swego czasu oglądałam biografię Marlin i rzeczywiście życie które wiodła (szczególnie dzieciństwo i młodość) jest paskudne, choć ludzie zazwyczaj kojarzą ją tylko z pustą, piękną aktorką z tych kilku filmów.

  OdpowiedzUsuń
 13. Napisano już tyle książek o Normie Jeane Baker, że można byłoby pomyśleć, iż już nic więcej nie powstanie. A jednak ;) Przeczytałam parę jej biografii (raz lepszych, raz gorszych...), ale na tę pozycję też mam ochotę. Tym bardziej, że z Twojej recenzji wynika, że jest to książka dobrze napisana i warta uwagi.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. love ur blog :) would be happy to hear from u !! xxx

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze miałam ochotę przeczytać coś na kształt biografii Marylin, bo wydaje się on bardzo, ale to bardzo ciekawą postacią. Wszyscy wiemy, jak prezentowała się w błysku fleszy, ale przecież zawsze jest to, co kryje się pod maską.
  Jeżeli znajdę w bibliotece, to z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Kocham Marlin, ale w moich księgarniach nigdy nie mogę znaleźć niczego na jej temat :( Ale oczywiście jeśli znajdę przeczytam bez wątpienia :D
  recenzentka-fawelotte.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka jest bardzo dobra. Odsłania drugie oblicze człowieka. Każdy spostrzega Marilyn jako ikonę piękna i seksu,a tak na prawdę mało osób wie,że była to osoba z zaburzeniami osobowości. Kobieta,która gubiła się w świecie.Gorąco polecam :)

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive