360. Jańcio Wodnik i inne nowele - Jan Jakub Kolski


Tytuł: Jańcio Wodnik i inne nowele
Autor: Jan Jakub Kolski
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Latarnia
Kategoria: literatura piękna
Data wydania: 2016
Cena z okładki: 39,90 zł
Ocena: 6/10Zbiór opowiadań, który przenosi czytelnika w realia chłopskiego życia. Czasami bywa surowo, czasami niepokojąco, ale na pewno baśniowo i spokojnie. Nasi bohaterowie mają przeróżne motywacje działań i każdy zwraca uwagę na co innego w życiu, jednak bardzo ważną rolę odgrywa w nim natura.

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tym zbiorem opowiadań i od samego początku byłam nim bardzo zaciekawiona. Rzadko sięgam po tego typu książki, więc stwierdziłam, że Jańcio Wodnik będzie idealny jako coś nowego w moim czytelniczym życiu i to dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z twórczością Jana Jakuba Kolskiego. Przyznam, że nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej historii, a jednak byłam całkiem mile zaskoczona. Może to nie jest książka, do której będę często wracać, ale naprawdę miło mi się ją czytało.

Jan Jakub Kolski posługuje się naprawdę bardzo dobrym i barwnym językiem. Potrafi w świetny sposób ukazać czytelnikowi wszystkie fakty, zaciekawić go historią i sprawić, żeby nie mógł odłożyć książki na bok. Myślałam, że będę się nudzić przy tej lekturze, a jednak sprawiła mi ona naprawdę wiele przyjemności i z wielką chęcią przewracałam kolejne strony i dowiadywałam się o następnych niespodziewanych rzeczach. Mamy tutaj kilka opowiadań, a ja zazwyczaj obawiam się autorów posługujących się krótką formą, jednak tutaj Jan Jakub Kolski całkowicie mnie usatysfakcjonował przedstawionymi rzeczami. Często boję się, że autorzy nie poradzą sobie dobrze w opowiadaniach i będę potrzebowała jakiegoś lepszego wyjaśnienia ukazanych faktów, a jednak Kolskiemu udało się naprawdę w dobry sposób ukazać bohaterów i rozwiązać wszystkie ich sytuacje. Za to naprawdę bardzo podziwiam autora, bo świetnie poradził sobie z tą formą.

Wszystkie opowiadania niosły ze sobą jakieś przesłanie, które czytelnik wyraźnie mógł odczytać i nieco się nad nim zastanowić. Cały zbiór jest naprawdę przejmującą historią o miłości, zemście i przemijaniu. Czytelnik po zakończeniu lektury zastanawia się nad wszystkim, co autor tutaj zawarł i jestem przekonana, że to taka historia, która może wpłynąć na nasz sposób patrzenia na świat. Ludzie ukazani w opowiadaniach z pozoru nie wyróżniają się niczym szczególnym, jednak autorowi udało się ich świetnie wykreować i nie popadał tutaj w żaden schemat. Dla nich jedną z najważniejszych rzeczy jest natura i to ona definiuje w pewien sposób ich życie, ale również Jan Jakub Kolski pokazuje czytelnikowi to, jak zwodnicze mogą być pewne przesądy bądź obawy. Nie boi się pisać o wszystkich ludzkich błędach, ich ułomnościach - czy to fizycznych czy umysłowych. O ile naprawdę dobrze czytało mi się ten zbiór opowiadań, to raczej nie powrócę do niego i nie będę go czytać ponownie. Historie są naprawdę ciekawe i można z nimi miło spędzić czas, a ja zapamiętam Jańcia Wodnika, jednak wszystkie wydarzenia nie utkną mi na długo w głowie.

Jan Jakub Kolski świetnie poradził sobie w krótkiej formie, a jego Jańcio Wodnik to ciekawy zbiór opowiadań, który może wydawać się niepozorny, ale skrywa w sobie głębsze wartości. Z pewnością to ciekawa historia na kilka wieczorów, która może otworzyć nam oczy na kilka ważnych spraw, więc zachęcam do przeczytania, bo z pewnością to książka, która może coś zmienić w Waszym życiu.


Za możliwość przeczytania książki Jańcio Wodnik i inne nowele dziękuję wydawnictwu Latarnia.

2 komentarze:

  1. Jakoś ta książka do mnie nie przemawia. Ale to nazwisko coś mi mówi. Ma chyba inne książki, które już widziałam bodaj,że w empiku i miałam na nie ochotę, więc myślę, że się prędzej skuszę na te, co widziałam. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie przepadam za zbiorami opowiadań, możliwe że kiedyś po nie sięgnę, ale na razie sobie odpuszczę.

    OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive