245. Cząstka ciebie - Ella Harper

Polski tytuł: Cząstka ciebie
Oryginalny tytuł: Pieces of you
Autorka: Ella Harper
Ilość stron: 444
Wydawnictwo: Prószynski i S-ka
Kategoria: literatura obyczajowa
Wydanie polskie: 2014
Wydanie oryginalne: 2014
Cena z okładki: 38 zł
Ocena: 7/10


Lucy i Luke Harte'owie od zawsze mieli wszystko, czego potrzebowali. Darzyli się bezgraniczną miłością, mieli wspaniałych przyjaciół oraz rodzinę i ogromny dom. Jedyne, czego im brakuje to dziecko. Lucy poroniła już osiem razy i przez całe lata ich związku jest przygnębiona tym, że nie potrafi utrzymać wystarczająco długo ciąży. Cały czas dąży do tego, by uszczęśliwić siebie i męża dzieckiem, jednak na razie jej się to nie udaje. Aż nagle uśmiecha się do nich los. Lucy jest w ciąży już cztery miesiące i jest to najdłużej w całej historii ich związku. Harte'owie nie mogą się nacieszyć szczęściem, jednak w piątą rocznicę ślubu dzieje się coś strasznego. Luke ląduje w szpitalu, a Lucy jest zrozpaczona całą sytuacją. Jednak to nie koniec ich zmagań. Czy młode małżeństwo przetrwa tę próbę?

Już kilka razy przekonałam się, że wszystkie książki, które są wybierane do klubu Kobiety to czytają! są naprawdę świetne. Po każdej przeczytanej powieści ma się ochotę rozmawiać z drugą osobą i ciągle roztrząsać losy głównych bohaterów. Często w oczach czytelnika pojawiają się łzy, a powieści od samego początku chwytają za serce. Tak samo było tym razem. Nawet nie spodziewałam się, iż Cząstka ciebie okaże się tak ciekawą i wzruszającą historią.

Sytuacja naszych bohaterów jest bardzo ciężka. Lucy poroniła już osiem razy i z każdą kolejną utratą dziecka maleją szansę na to, iż kiedykolwiek będzie miała potomstwo. Kobieta szaleńczo pragnie mieć dziecko. W trakcie czytania czytelnikowi wydaje się nawet, iż Lucy ma pewnego rodzaju obsesję na tym punkcie i przekłada możliwość posiadania dzieci ponad wszystko inne. Czasami nawet ponad miłość do swojego męża. Kiedy dochodzi do wypadku, Lucy zaczyna zwracać uwagę na to, co w życiu jest najważniejsze. Zapada się w sobie i rozumie jak ważny jest dla niej Luke. Większość fabuły książki oscyluje wokół wydarzeń, które dzieją się podczas śpiączki mężczyzny. Przez to, iż Luke uległ wypadkowi wypływają na wierzch wydarzenia, o których rodzina prawdopodobnie nigdy by się nie dowiedziała. Również matka Luke'a, Patricia, oraz jego siostra Nell zaczynają się zbliżać do Lucy. Tylko w nich kobieta może znaleźć oparcie. Wraca również brat Luke'a, który po śmierci ich ojca wyleciał do Australii. Wszystko zaczyna się dobrze układać, jednak do pełnego szczęścia brakuje tylko tego, by Luke wyzdrowiał. 

Cały czas miałam uczucie, iż ta historia jest sztampowa, że mi się pewnie nie spodoba do samego końca. Jednak jest coś w sposobie pisania autorki, w postaciach, które wykreowała i w całej tej tragedii, że czytelnik od razu czuje się z tym związany emocjonalnie. Niesamowicie wciąga i nie chce wypuścić ze swoich objęć aż do ostatniej strony. To jedna z niewielu powieści, która ukazuje nam życie w czystej postaci. Nie ubarwia niczego, wskazuje wszystkie wady i zalety, ale mimo wszystko jest do bólu prawdziwa. Nie ma tutaj miejsca na idealizowanie czy upiększanie rzeczywistości. Autorka wie, że często nic nie dzieje się tak, jakbyśmy chcieli i potrafiła to ukazać w swojej powieści. Jestem naprawdę bardzo zadowolona z tego, że ta książka powstała i jeszcze bardziej cieszę się, iż mogłam poznać historię Luke'a i Lucy.

Końcówka jest naprawdę mocna. Cały czas odnosiłam wrażenie, że wszystko jest niesamowicie niesprawiedliwe. Że takich rzeczy nie powinno się robić w książkach. Myślałam, że autorka zachowała chociaż trochę współczucia dla bohaterów i przede wszystkim czytelników, ale wszystko jest nie tak, jak powinno. Na każdym kroku tragedia goni tragedię. To powieść do płakania. Nie da się na niej nie płakać i nie odczuć na własnych emocjach potęgi tych wydarzeń, które dotykają głównych bohaterów. Każdy z nich ma swoje tajemnice, które wychodzą na jaw dopiero w chwili, gdy Luke ulega wypadkowi. Postacie są głębokie i wyraziste. Wielu z nich dotykają tragedie, których sami nie chcielibyśmy w naszym życiu. Ta książka jest niesprawiedliwa. Tak jak życie. Ale kto powiedział, że w życiu ma być łatwo?

Cząstka ciebie zniszczyła mnie emocjonalnie. Moment, w którym czytelnik uzmysławia sobie do czego odnosi się tytuł i jak wielkie ma znaczenie w całej książce jest po prostu miażdżący. Ta historia jest do bólu prawdziwa i pokazuje, że w życiu nie jest kolorowo. Bohaterowie od samego początku mają bardzo ciężką sytuację i taka pozostaje do samego końca. Nie ma tutaj przekoloryzowanych zakończeń czy mdłych dialogów. To taka powieść napisana przez życie. A ja naprawdę jestem nią bardzo zachwycona i mam nadzieję, że Wy również po nią sięgniecie i poczujecie na sobie jej siłę.


Za możliwość przeczytania Cząstki ciebie dziękuję portalowi A-G-W i wydawnictwu Prószyński i S-ka.

5 komentarze:

 1. Skuszę się dla samej okładki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest książka tego typu, który wyjątkowo mnie irytuje. Nie chcę jej przeczytać, ale wiem, że prędzej czy później zrobię to. Długo będę przekonana, że mi się nie spodoba, a na koniec stwierdzę, że była genialna, a przy tym się wzruszę. Ten schemat zawsze powtarza się u mnie przy takich książkach.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo spodobała mi się Twoja recenzja.
  Myślę, że niedługo sięgnę po tę książkę i zabiorę się do lektury.
  Pozdrawiam. c':

  OdpowiedzUsuń
 4. http://poszukujac-inspiracji.blogspot.com/ zapraszam do siebie ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią sięgnę po tą książkę choć wiem że w czasie czytania będę nie raz miała łzy w oczach.

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive