89. Jak szybko opanować język obcy? - Anna Szyszkowska-Butryn


Tytuł: Jak szybko opanować język obcy?
Autorka: Anna Szyszkowska-Butryn
Ilość stron: 270
Wydawnictwo: Samo Sedno
Kategoria: poradnik
Wydanie: 2011
Cena z okładki: 29,90 zł
Dostępna również: Księgarnia Gandalf
Ocena: 10/10


Anna Szyszkowska-Butryn jest absolwentką anglistyki oraz kulturoznawstwa. To lektorka języka angielskiego z doświadczeniem w nauczeniu wszystkich grup wiekowych. Uwielbia odkrywać nowe techniki uczenia się języków i czerpie wiele inspiracji z nieustannych podróży. Specjalnie na potrzeby tego poradnika wybrała najskuteczniejsze współczesne metody nauki języków obcych, a następnie udoskonaliła je i wypróbowała w swojej praktyce zawodowej.

W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się chociaż jednym obcym językiem jest bardzo ważna. Bez tego nie moglibyśmy podróżować i porozumiewać się z innymi, a dodatkowo dzięki temu możemy znaleźć lepszą pracę. Na przykład jeśli chodzi o język angielski to jest on zdecydowanie jednym z najczęstszych języków, jakimi się posługujemy - nie wspomnę tutaj o mandaryńskim, którym mówi najwięcej osób na świecie, bo naprawdę trudno jest się go nauczyć, a angielski przyjdzie nam do głowy bardzo łatwo.

Jednak często zdarzają się osoby, które narzekają, że nauka języków nie jest dla nich, bo - nie mają zdolności językowych, cierpią na słomiany zapał lub wykręcają się tym, że nauka języka jest bardzo trudna. Wcale tak nie jest! Jedyną rzeczą, która przeszkadza nam w nauce jest nasz brak wiary w samego siebie. Wystarczy znaleźć odpowiednią metodę do nauki danego języka, a z pewnością uda nam się szybko osiągnąć dobre rezultaty. Ale jak znaleźć "swoją" metodę nauki? Właśnie tutaj potrzebny jest nam ten poradnik, który nie tylko pokaże nam wiele zróżnicowanych sposobów na szybką naukę, ale również pomoże nam pokonać własny brak konsekwencji w nauce i lenistwo.

Poradnik dzieli się na trzy części do nauki i jeden z szablonami do poszczególnych zadań. W części pierwszej odkryjemy sekrety procesu uczenia, czyli zobaczymy przeszkody na drodze do nauki, nauczymy się motywacji oraz technik organizacyjnych i wreszcie poznamy typy inteligencji. Kolejna jest już właściwym wejściem do zgłębiania zagadnień o szybkiej nauce. Poznamy 51 skutecznych pomysłów na naukę i będziemy mogli samodzielnie wybrać, który z nich będzie dla nas najlepszy. Natomiast w przedostatniej części dowiemy się o sztuczkach samouków i poznamy wielki sekret nauki. Brzmi fantastycznie, prawda?

Jeśli chodzi o mnie to uwielbiam się uczyć obcych języków i zgłębiać tajemnice innych kultur, więc właściwie nie trzeba mnie długo namawiać do nauki jakiegoś języka - chyba tylko niemiecki jest wyjątkiem. Niestety prawda jest taka, że często cierpię na tzw. "słomiany zapał" i już po kilku tygodniach odechciewa mi się uczenia, chociaż wiem, że tracę czas, bo mogłabym teraz robić wielkie postępy w nauce. Ostatnio postanowiłam, że zrobię sobie listę fiszek z kilkoma zwrotami z języka koreańskiego, a i tak do tej pory się za to nie zabrałam. Dlatego stwierdziłam, że ten poradnik będzie dla mnie idealny i wreszcie będę mogła zebrać się w sobie, by nauczyć się danego języka na przyzwoitym poziomie. Rzeczywiście trafiłam w dziesiątkę!

Co mnie od razu przykuło do tego poradnika? Słowo "szybko". Zawsze marzyłam, żeby w jak najkrótszym czasie opanować jak najwięcej z danego języka - na przykład przed wakacjami w Anglii uczyłam się kilka tygodni, żeby wiedzieć jeszcze więcej na temat codziennych sytuacji i móc lepiej się porozumieć. Przyznam szczerze, że jestem naprawdę bardzo mile zaskoczona tym poradnikiem, bo nie myślałam, że jest to aż taka kopalnia wiedzy. Znajdziemy tutaj 51 genialnych pomysłów, dzięki którym nasza nauka będzie przebiegała szybciej niż dotychczas. Jestem żywym i oddychającym dowodem na to, że poradnik naprawdę działa, bo w ciągu kilku ostatnich dni zmotywowałam się i poczyniłam większe postępy w mojej nauce hiszpańskiego.

Co jest w nim najlepsze? To, że autorka nie narzuca nam jednej metody, która na pewno musi nam odpowiadać - wiadomo, że ile ludzi, tyle pomysłów na naukę i nigdy jeden sposób nie jest dobry dla wszystkich. Tutaj możemy wybierać i dostosować się do takiej metody, która będzie dla nas najlepsza, a nie musimy wierzyć w jeden genialny sposób, dzięki któremu pozbędziemy się problemu z wolną nauką.

Według mnie poradnik jest po prostu mistrzowski. Wszystko jest jasno wytłumaczone i fachowo wykonane - widać, że autorka przykładała się i pracowała przez kilka lat nad tą książką, bo dzięki niej nauczyłam się teraz wielu nowych metod na szybką naukę. Nie będę Wam ich przytaczać z prostego powodu - każdy powinien znaleźć swój własny tok nauczania i to kwestia osobista, co będzie dla Was lepsze.

Dzięki temu poradnikowi zebrałam się w sobie i stałam się bardziej konsekwentna w swojej nauce języków. Teraz już nie myślę: "A może bym się teraz trochę pouczyła hiszpańskiego?", ale zanim ta myśl wpłynie do mojej głowy już to robię. Nie chodzi tutaj tylko o szybkie przyswajanie wiedzy, ale o zatrzymywanie jej w głowie, tak, żeby udało się nam ją odnaleźć, gdy będzie potrzebna. Tutaj poradnik również staje na wysokości zadania, bo te sposoby są naprawdę dobrze dopracowane i nauka szybko wpada do głowy, ale również zostaje na długo.

Ze swojej strony mogę go jeszcze tylko bardzo, ale to bardzo, polecić dla wszystkich, którzy mają problemy z nauką i chcieliby się szybko tego problemu pozbyć, ale również dla tych, którzy potrzebują większej motywacji. Wydaje mi się, że każdy powinien mieć taki poradnik w domu, żeby czasami do niego zajrzeć - nigdy nie wiadomo kiedy przyda nam się dany język, więc lepiej być przygotowanym, a ta książka z pewnością Wam bardzo pomoże. Jeśli zastanawiacie się nad nabyciem tego poradnika to nawet nie macie o czym myśleć - musicie go mieć na swojej półce!


Za możliwość poznania szybkich metod nauki języków serdecznie dziękuję wydawnictwu Samo Sedno!


14 komentarze:

 1. Mam ten poradnik za sobą i również uważam, że jest świetny!

  OdpowiedzUsuń
 2. Taki poradnik to ja bym sobie sprawiła :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę pomyśleć nad kupnem takiego poradnika :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przekonałaś mnie! Mam odwieczny problem z językami. Nie potrafię się ich uczyć, mam słomiany zapał i w ogóle jakoś jestem antyjęzykowa. Mam nadzieję,że ten poradnik mi pomoże, bo chciałabym w końcu opanować przynajmniej język angielski. Będę dzisiaj w empiku i rozejrzę się za tym poradnikiem :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. O, coś takiego z pewnością by mi się przydało! Rozejrzę się w najbliższym czasie i być może sama nawet zakupię, skoro polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie przyda mi się taka książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba jednak kupię ten poradnik. Uczę się od niedawna francuskiego i z chęcią znajdę sposób, aby lepiej przyswajać słówka.

  OdpowiedzUsuń
 8. O! Coś takiego teraz by mi się bardzo przydało! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeżeli ta książka jest tak genialna, że zdążę się nauczyć angielskiego na jutrzejszy egzamin, to biorę.! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Zawsze marzyłam, by być poliglotką. Ale życie tak się potoczyło, że nie poznałam języków, na których mi zależało - francuskiego ani hiszpańskiego. Może to się jeszcze zmieni w przyszłości, a nie powiem - techniki szybkiej nauki byłyby wrecz wskazane. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja także uwielbiam uczyć się języków obcych ale niemiecki do mnie nie przemawia ;) Kiedyś na pewno sięgnę po ten poradnik :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ooo... Bardzo przydałby mi się taki poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kupuję! : >
  Mam nadzięję, że znajdę wzmiankę coś o języku czeskim ;]

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałem kiedyś ten poradnik, rzeczywiście wartościowa lektura, najlepsze jest to, że porady są uniwersalne, można je odnieść do dowolnego języka, którego się uczymy, a niektóre również do innych dziedzin nauki.

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive