48. Siła marzeń. Tajemnice sukcesu FC Barcelona - Albert Puig

Polski tytuł: Siła marzeń. Tajemnice sukcesu FC Barcelona
Oryginalny tytuł: La fuerza de un sueño. Los caminos del éxito
Autor: Albert Puig
Ilość stron: 180
Wydawnictwo: Bukowy Las
Kategoria: sport
Wydanie polskie: 2012
Wydanie oryginalne: 2009
Ocena: 7/10
Cena z okładki: 31,90 zł
Dostępna również: Księgarnia Gandalf

"W akademii Barcy zawsze wpaja się, że trzeba wygrywać. Mentalność zwycięzcy zauważa się zwłaszcza wtedy, gdy młodzi piłkarze awansują z rezerw do pierwszego zespołu".

Albert Puig Ortoneda całą swoją karierę zawodową związał z futbolem. Trenował drużynę młodzieżową z rodzinnego Cambrils, tam również pracował w Szkole Oldboyów, a następnie przeniósł się do klubu Reus Deportiu. Był także obserwatorem FC Barcelony, najpierw w Tarragonie, następnie w całej Katalonii. Od 2002 roku należy do sztabu trenerów grup młodzieżowych Barcy. Przez dwa sezony prowadził drużynę dziesięcio- i jedenastolatków z Alevin B, później starsze roczniki z Infantil B. Jest nauczycielem w Szkole Trenerów przy Katalońskim Związku Piłki Nożnej.

W "Sile marzeń" Albert Puig wykorzystał swoje długoletnie doświadczenie trenera młodzieżowych drużyn piłkarskich, aby prześledzić i opisać kolejne etapy kariery piłkarza - od juniora do zawodowca. W swej książce zebrał wypowiedzi wybitnych trenerów, takich jak Pep Guardiola, Tito Vilanova i Luis Enrique; piłkarzy światowej klasy - Messiego, Puyola, Iniesty, Xaviego czy Henry'ego; byłych graczy FC Barcelony - Carlesa Rexacha, Guillermo Amora czy Antonia Ramallesta, a także wychowawców z La Masii.

Z tych opowieści, wspomnie i anegdot powstała książka odkrywająca tajemnice sukcesów FC Barcelony. Przekonuje, że aby być mistrzem nie wystarczy trenować umiejętności technicznych i pracować nad sprawnością fizyczną. Fundamentalne są takie cechy, jak poświęcenie, wytrwałość czy odpowiednie podejście do obowiązków. Wszystkiego tego przyszli piłkarze uczą się w trakcie współpracy z trenerami, rodziną i wychowawcami. [źródło]

"Trudniej jest utrzymać się na szczycie, niż się na niego wspiąć"

Nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o FC Barcelonie - a nawet jeśli nie słyszała o klubie to na pewno zna Messiego, Xaviego bądź Iniestę. Te nazwiska są znane na całym świecie, a osoby, które się pod nimi kryją są jednymi z najlepszych piłkarzy na świecie. Jednak, jak wiadomo, droga na szczyt bywa trudna i wyboista, nie od razu staje się idealnym piłkarzem. Trzeba włożyć trochę wysiłku i pasji w swoje umiejętności, żeby móc poszczycić się mianem "najlepszego". 

Książka podzielona jest na kilka dość obszernych rozdziałów: Trenerzy, Piłkarze, Głos doświadczenia, Rodzice i Nauczyciele. Jak widać wszystkie te czynniki składają się na dobrego piłkarza, a co ważniejsze - na dobry i zgrany zespół jakim jest FC Barcelona. Albert Puig miał duży dostęp do ludzi najważniejszych w karierze tej drużyny piłkarskiej i tak właśnie powstała ta książka. Autor przeprowadził wiele wywiadów z trenerami, piłkarzami oraz ich rodzinami. Bardzo dobre w tej książce jest to, że Albert Puig bezpośrednio cytuje nam odpowiedzi znanych osób, a dodatkowo najważniejsze sentencje podkreśla poprzez inną czcionkę i pogrubienie.

Przyznam, że świetnie się bawiłam czytając tę książkę, gdyż jestem naprawdę wielką fanką FC Barcelony i gdy tylko nadarzy się okazja do przeczytania jakiejś książki im poświęconej to jestem wniebowzięta. Dowiadujemy się wiele na temat szkolenia w klubie oraz o samej drodze na sławę Messiego, Puyola bądź Xaviego. Jak dla mnie było jednak zbyt wiele suchych faktów i momentami nie miałam siły tego czytać. Książka jest dla mnie jednym wielkim wywiadem, tyle że z różnymi osobami. Przyznam, że czytałam lepsze i barwniejsze książki na temat mojej ulubionej drużyny, ale to wcale nie znaczy, że ta jest zła. Wręcz przeciwnie - pokazuje nam Barcelonę od innej strony i mamy okazję zaglądnąć "za kulisy" powstawania zespołu. Przekonałam się, że wszyscy piłkarze naprawdę bardzo pracują nad sobą i swoimi zdolnościami przez co mam do nich jeszcze większy szacunek.

Z pewnością jest to książka dla osób, które interesują się piłką nożną - nawet nie tyle co samą Barceloną. Dowiemy się jak ważne jest właściwe wyszkolenie i praca nad sobą, żeby osiągnąć zamierzony cel. Tak jak wskazuje tytuł, książka pokazuje nam jak wielka jest siła marzeń - one wszystkie mogą się spełnić, trzeba tylko chcieć. Książkę polecam wszystkim miłośnikom piłki nożnej. Jestem przekonana, że znajdą tam coś dla siebie.

"Kluczem do realizacji marzeń jest wiara w to, że ci się uda"


Za możliwość poznania "kulis" powstania mojej ulubionej drużyny serdecznie dziękuję wydawnictwu Bukowy Las!


13 komentarze:

 1. Nie interesuję się sportem, więc na pewno nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piłką nożną samą w sobie to może się nie interesuję, ale Hiszpania i hiszpański futbol jak najbardziej leży w kręgu moich zainteresowań. Bardzo ciekawi mnie ten tytuł, więc na pewno kiedyś po niego sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. i dla mnie również nie
  zupełnie nie moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham FCB ! ":D
  Od zawsze na zawsze.. już od dawna mam na oku tą ksiązkę. Szkoda tylko, że w portfelu zero środków.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem fanem FC Barcelony, wiec chetnie przeczytalbym te ksiazke :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Eeee...na tym to ja się nie znam:(

  OdpowiedzUsuń
 7. Piłka nożna, to niestety kompletnie nie moja dziedzina, zarówno w czytaniu jak i oglądaniu.

  OdpowiedzUsuń
 8. szczerze, nie polecam. Chyba, że dla kogoś kto jest piłkarzem. Są tam rady i opinie wielkich trenerów i zawodników Barcy. Lepsza jest książka "Barca Za kulisami najlepszej drużyny świata" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piłki nożnej wręcz nie trawię, więc tej pozycji podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Iż jestem wielką fanką FC Barcelony to na pewno kiedyś ją kupię ;p

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive