Bieg do gwiazd, Dominika Smoleń

Już czytając opis tej książki, wiedziałam, że będzie to coś godnego uwagi. Poprzednia książka Dominiki mnie nie zawiodła i miałam nadzieję, że z tą będzie podobnie i muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, co tutaj otrzymałam. Liczyłam, że będzie to tylko sympatyczna książka, o której można byłoby szybko zapomnieć, jednak Bieg do gwiazd to historia trudna, która nie potrafi nam wyjść z głowy.

Adę poznajemy w szpitalu psychiatrycznym. Dziewczyna jest po kolejnej próbie samobójczej i choruje na depresję. Prawda jest taka, że od najmłodszych lat miała sporo problemów, gdyż już w wieku 7 lat dowiedziała się, że choruje na cukrzycę. Wszystko byłoby z tym w porządku, gdyby nie fakt, że Ada nie otrzymywała wsparcia od swoich rodziców ani od rówieśników - ci drudzy jedynie się z niej śmiali i wyzywali. Jedyną osobą, która pomagała jej zmagać się z tą chorobą była jej babcia. Niestety teraz Ada otrzymuje wiadomość, że najukochańsza kobieta w jej życiu niestety nie żyje i pozostawiła jej jedną ważną wiadomość - chce, by dziewczyna przez najbliższe 30 dni starała się żyć pełnią życia. Żeby więcej nie próbowała popełnić samobójstwa, ale skorzystała z piękna tego świata. Jak postąpi Ada?

Temat samobójstwa i depresji nie jest czymś łatwym. Ciężko czyta się o postaciach, które zmagają się z chorobami psychicznymi, gdyż to zawsze w pewien sposób działa na czytelnika. Poza tym spodobało mi się to, że autorka poruszyła trudny temat - cukrzycę. Nie czytałam jeszcze nigdy książki, w której nasza główna bohaterka borykałaby się z tego typu chorobą i muszę przyznać, że jest to bardzo interesujące doświadczenie. Zarówno ze względu na to, że przez Bieg do gwiazd możemy zobaczyć z czym musi się zmagać osoba chora na cukrzycę, ale również pod względem tego, jak reaguje na nią społeczeństwo i jak ona sama siebie postrzega. Ludzie potrafią być okropni dla kogoś, kto pod pewnymi względami bywa "inny" niż wszyscy, jednak dobrze jest przeczytać książkę, która porusza taki temat. Prawda jest taka, że autorce udało się przekazać tutaj mnóstwo ważnych wartości.

To, co chyba najbardziej cenię w Biegu do gwiazd to fakt jak bardzo szczera jest ta książka. Autorka niczego tutaj nie upiększa i nie słodzi - przedstawia rzeczywistość taką, jaką jest. Poza tym sama Dominika choruje na cukrzycę i w bardzo dobry sposób udało się jej ukazać zmagania chorego. Autorka świetnie zna ten temat i przez to Bieg do gwiazd jest tak prawdziwą książką - bo Dominika pisze o tym, o czym dokładnie wie i świetnie jej to wychodzi. Dobrze jest przeczytać polską książkę, w której pokazuje się wiele ważnych wartości, a jednocześnie porusza tematy, o których do tej pory się nie pisało. 

Bieg do gwiazd łamie serce, jednocześnie dając czytelnikowi nadzieję na życie. Historia wciąga od samego początku i sprawia, że jesteśmy w nią całkowicie zaangażowani emocjonalnie, przez co nie da się jej nie pokochać całym sercem. Jeżeli szukacie historii, która w brutalny i prawdziwy sposób przedstawi wam świat to znaleźliście do tego idealnego kandydata. Chciałabym polecić wam sięgnięcie po Bieg do gwiazd, bo to książka, która pozostaje na długo w głowie i nie daje o sobie zapomnieć do samego końca. Naprawdę warto!

3 komentarze:

 1. Jest to jedna z dwóch najlepszych książek, które do tej pory przeczytałam. Druga to Surogatka Louise Jansen.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tej książki.Fajnie,że wróciłaś na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa recenzja Avi, chcę więcej takich! :)
  "Ludzie potrafią być okropni dla kogoś, kto pod pewnymi względami bywa "inny"(...)"-to smutna prawda, niestety.:(
  Zapraszam do mnie:
  https://shiracoffeebook.blogspot.com

  Pozdrawiam
  Shira 😉

  OdpowiedzUsuń