337. Obce dziecko - Rachel Abbott

Polski tytuł: Obce dziecko
Oryginalny tytuł: Stranger Child
Autorka: Rachel Abbott
Ilość stron: 447
Wydawnictwo: Filia
Kategoria: thriller
Wydanie polskie: 27 kwietnia 2016
Wydanie oryginalne: 2015
Cena z okładki: 39,90 zł
Ocena: 7/10


Emma Joseph spotkała Davida, gdy był po wielu przejściach - w wyniku wypadku samochodowego stracił żonę, a jego 6-letnia córka zniknęła z miejsca wypadku. Niedługo potem pobrali się i po sześciu latach spokojnego życia Emma ma nadzieję, że udało im się zbudować coś mocnego i niezniszczalnego. Doczekali się również ukochanego synka Olliego. Niestety w ich wypracowaną sielankę wkracza ktoś, kto burzy wszystko, nad czym z precyzją pracowali. Nikt nie czuje się bezpieczny i każdy zaczyna zadawać pytania czy naprawdę zna osobę, z którą spędzał tak dużo czasu. Do jakiej misternej sieci intryg dokopie się Emma i jak wielki wypływ będzie to miało na jej rodzinę?

Zazwyczaj rzadko sięgam po tego typu książki, jednak do historii wykreowanej przez Rachel Abbott od razu mnie coś ciągnęło. Byłam przekonana, że okaże się powieścią, która zrobi na mnie naprawdę spore wrażenie i faktycznie tak się stało. Już dawno nie zostałam tak wciągnięta przez jakąś książkę i nie mogę się doczekać tego, żeby przeczytać kolejne historie z postacią Toma Douglasa w roli inspektora policji!

Książka od samego początku przyprawia czytelnika o dreszcze. Zostajemy bardzo szybko wciągnięci w akcję, która dzieje się na naszych oczach i możemy bezpośrednio uczestniczyć w niektórych strasznych wydarzeniach, które miały znaczenie dla głównych bohaterów. Od pierwszych stron czytelnik czuje wyjątkowy niepokój. Książka wprowadza nastrój zdenerwowania, oczekiwania i lekkiego strachu. Na każdym kroku może czekać na nas coś, czego się nie spodziewamy, więc czytelnik musi z zapartym tchem pochłaniać kolejne strony. Już dawno nie czułam się tak niespokojnie w związku z jakąś książką. Wiedziałam, że musi wydarzyć się coś niepokojącego, a Abbott udało się to wrażenie utrzymać aż do końca powieści. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem.

Widać, że Abbott świetnie przemyślała tę historię. Wszystkie elementy układanki idealnie ze sobą współgrały, a autorka bawiła się kosztem czytelnika (w szczególności jego nerwami) do ostatniej strony, nie przekazując od razu wszystkiego, co się wydarzyło. W Obcym dziecku napięcie jest stopniowane naprawdę mistrzowsko, tak że czytelnik po prostu nie może odłożyć tej książki na bok, gdyż zbyt dużo dzieje się w życiu naszych głównych bohaterów. Nie spodziewałam się, że ta powieść aż tak bardzo zawróci mi w głowie, że nie będę w stanie robić nic innego, tylko ją czytać.

Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani - dostajemy jak najwięcej informacji o pierwszoplanowych postaciach, natomiast te, które stanowią tło historii również są dobrze scharakteryzowane, jednak nie narzucają się aż tak bardzo czytelnikowi. Autorka świetnie wypośrodkowała dawkowanie informacji i przedstawienie poszczególnych postaci - czytelnik nie czuje się przytłoczony wszystkimi wydarzeniami w życiu głównych bohaterów, ale naturalnie zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. Bo trzeba przyznać, że książka ma naprawdę szybkie tempo. Abbott wciąga nas w wykreowaną historię od pierwszej strony i aż do ostatniej akcja nie zwalnia nawet na chwilę. Pokazuje, że nigdy nie znamy ludzi w pełni - możemy dokładnie poznać tylko siebie, jednak każdy człowiek nosi w sobie jakąś tajemnicę i tak naprawdę w stu procentach nie możemy ufać nikomu. Jestem również pod wrażeniem tego, że potrafiła przemycić do tej historii tak ważne wartości jak rodzina i empatia. Nasza główna bohaterka potrafi zrobić wszystko, by chronić swoją rodzinę, a jednocześnie potrafi wczuć się w sytuację drugiej osoby, potrafi wybaczyć wiele - nawet to, że znalazła się w obliczu zagrożenia.

Abbott nie posługuje się stylem z wieloma ozdobnikami i rozbudowanymi porównaniami, ale dostajemy od niej dokładnie to, czego potrzebujemy - rzeczowego przedstawienia wszystkich wydarzeń z bardzo udanym opisem przeżyć wewnętrznych głównych bohaterów. Pokazuje to, co może determinować zachowanie ludzi i jak wiele jesteśmy w stanie zrobić w obliczu zagrożenia. Zemsta w wykonaniu Abbott nabiera nowego, mrocznego i niepokojącego znaczenia. Jestem naprawdę pod sporym wrażeniem i na pewno sięgnę po kolejne książki tej autorki. 

Obce dziecko to niesamowicie wciągająca i uzależniająca historia pokazująca, że na świecie możemy spotkać się z różnymi ludźmi: dla jednych największą wartością może być rodzina i jej chronienie, a dla drugich dokonanie aktu zemsty. Abbott w mistrzowski sposób wykreowała sieć intryg, by móc porwać czytelnika do swojej historii, zasiać w nim niepokój i wypuścić dopiero po skończeniu ostatniej strony. Przeczytałam ją w mniej niż 24 godziny, a nie będę mogła pozbyć się jej z głowy przez naprawdę długi czas. Koniecznie musicie przeczytać!


Za możliwość przeczytania Obcego dziecka dziękuję wydawnictwu Filia.

5 komentarze:

 1. Mam na nią ochotę. Zaciekawiłaś mnie nią:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już wcześniej czytałam o tej książce, a Twój wpis jeszcze bardziej zmotywował mnie do jej przeczytania. Mam wrażenie, że to będzie kawał dobrej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja jestem mocno zainteresowana tą książką. Nie chcesz się jej czasem pozbyć? Ja z chęcią przygarnę. ;)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam thrillery, "obce dziecko" wygląda na książkę w moim stylu. Kocham takie historię. Mam nadzieję, że niedługo trafi do mnie i będę mogła ją przeczytać i dumnie ją trzymać w mojej biblioteczce.
  http://myszkarecenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

 

Blog Archive